Czemu self publishing?

Self publishing – skąd ten wybór?

Cześć! Napisałam książkę (możesz o tym przeczytać tu) i będę ją wydawać w przyszłym roku. Chciałabym dziś opowiedzieć Ci o tym, dlaczego zdecydowałam się na self publishing zamiast wydania książki tradycyjną drogą. Zwykle możesz w sieci znaleźć porównania – ja chcę Ci pokazać, które z zalet self-publishingu przemówiły do mnie najbardziej i dlaczego.

Freak kontroli

Jestem trochę freakiem kontroli, lubię mieć oko na wszystko i decydować o wszystkim. Self publishing ma tą zaletę, że umożliwia mi taką kontrolę – sama decyduję o wszystkim, od redaktora książki, przez papier, po formę promocji. Jestem osobą przedsiębiorczą i lubię robić biznes. Taka forma wydawania własnej książki najbardziej mi się podoba.

Większość pisarzy nie chce robić niczego poza pisaniem i wówczas wydawnictwo tradycyjne jest najlepszą opcją. Ja po prostu nie chcę, żeby ktoś decydował za mnie, gdzie i jak moja książka będzie sprzedawana. Moja książka to moja wizja, i chciałabym aby jej wydawanie, promowanie i odbiór wpisywały się w tą wizję.

Pieniądze a self publishing

Uważam, że jeśli książka kosztuje 39 zł w księgarni, a pisarz zarabia na niej 3 zł, to jest to nieuczciwe wobec niego. Tym bardziej, że musi jeszcze odprowadzić podatek od tych 3 zł.

Self publishing pozwala na zarabianie o wiele większych kwot. Jedyne co pisarz opłaca to podatki i ewentualnie platformę sklepową online,  na której wystawia książkę. Pozostałość z tego, co klient zapłacił za książkę jest zarobkiem dla pisarza.

Oczywiście wynika to m.in. z tego, że pisarz sam opłaca wydanie swojej książki, co zwykle sięga kilkunastu tysięcy złotych, więc oczywiście nie jest to opcja w zasięgu dla wszystkich.

Bliżej czytelnika

Chciałabym być jak najbliżej swoich czytelników. Myślę, że podobnie się czuje każdy autor – każdy chciałby mieć jak najlepszy kontakt ze swoimi czytelnikami. Self publishing skraca drogę od twórcy do odbiorcy jego treści, sprawiając, że obu stronom dużo łatwiej ją pokonać.

Nie będę was oszukiwać, że zyskanie kontroli nad tym, jak moja książka będzie reklamowana, było tym na czym zależało mi najbardziej. Staram się także w miarę możliwości nie wspierać gigantów takich jak Empik, które monopolizują rynek. Dzięki self-publishingowi mogę sama zdecydować o tym, gdzie moja książka będzie sprzedawana i za ile.

Jeśli masz pytania odnośnie self-publishingu lub po prostu chcesz pogadać o pisaniu, wyślij mi wiadomość na asadura@asadura.pl – odpisuję na wszystkie maile 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *