Koszty wydania książki metodą self-publishingu

Cześć! Dziś będę pisać o self-publishingu, jeśli więc ten temat Cię interesuje – jesteś we właściwym miejscu.

Dostaję sporo pytań na temat self-publishingu i dlatego postanowiłam stworzyć ten wpis. Jednym z najczęstszych pytań jest „ile to kosztuje”. Postanowiłam więc przygotować kosztorys wydania „Chinopolu”. Oczywiście, nie jest on bardzo szczegółowy, ale przybliży mniej więcej koszt wydania takiej powieści.

Redakcja i korekta

To jest coś na czym NIE POWINNO się oszczędzać. Dobra redakcja i korekta potrafią całkiem fajnej z książki uczynić coś, co będzie zbierało same pozytywne recenzje.
Za redakcję z jedną korektą zapłaciłam około 2 000 zł, natomiast za dodatkową korektę stylistyczną i techniczną – 1050 zł.

Skład

Na tym również nie warto oszczędzać, chociaż tu szukałabym już tańszych możliwości. W moim przypadku było to 1520 zł i jestem bardzo zadowolona z finalnego efektu. Książka ma rewelacyjną czcionkę i świetnie się ją czyta.

Okładka

Poszczęściło mi się, bo okładkę wykonywał mi ktoś z rodziny mojego narzeczonego ? w związku z powyższym uszanuję prywatność tej osoby i nie podam żadnej kwoty. Jednak trzeba liczyć się z tym, że na ogół wykonanie samej ilustracji to już kilkaset złotych, a wraz ze zrobieniem całej okładki – kwota zwykle przekracza 1000-1500 zł.

Druk

Moją książkę wydrukowałam w Mazowieckim Centrum Poligrafii i jestem z ich usług bardzo zadowolona. Jakie wybrałam parametry?

Papier: 80g Ecco book cream vol. 2,0
Wybrałam ten papier po pierwsze z polecenia Ani Jurewicz, autorki „Sub Rosa”, a po drugie – nie jest to śnieżnobiały papier, który odbija słońce, no i nie przebija, a to też jest ważne.

Okładka: 250g Karton z kremowym spodem (alaska) + folia matowa

Koszt wydruku 200 egzemplarzy „Chinopolu” z wysyłką wyniósł dokładnie 1 992,55 zł.

Pozostałe – opcjonalne. Za co jeszcze zapłaciłam?

Płaciłam za reklamy na Facebooku i Instagramie. Łącznie wyniosło mnie to około 500 zł.

Postanowiłam, że moja książka będzie także miała e-booka, którego przygotowanie kosztowało 250 zł.

Żeby moje książki wysyłać, musiałam kupić kartony, szary papier do pakowania i taśmę, co razem kosztowało mnie około 130-140 zł. Kupiłam także personalizowane naklejki (200 szt. za około 70 zł).

Podsumowanie zrobiłam wam w poniższej tabelce. Mam nadzieję, że mój wpis przyda się wam w podjęciu decyzji, czy warto wydać książkę metodą self-publishingu ?

Co?Ile?
Redakcja2000
Korekta1050
Skład1520
Okładkaok.1000
Druk 200 egz.ok.2000
Ebook250
Pakowanie książek200
Marketing500
Łącznie8520

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *